Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: zavod) obvešča, da se bliža presečni datum 31. 12. 2024, do katerega je še možno vložiti zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine po ZPIZ-2N.
Uživalci pokojnine, ki so na dan uveljavitve ZPIZ-2N, 28. 12. 2023, že izpolnjevali pogoje za priznanje pravice do vdovske pokojnine in lastne (starostne, predčasne ali invalidske) pokojnine, njihovi prejemki iz naslova pokojnin, v katere se všteva tudi morebitna pokojnina iz tujine, pa so nižji od zneska zagotovljene pokojnine, ki v letu 2024 znaša 748,27 evra, morajo najkasneje do 31. 12. 2024 vložiti zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine. Vloga je dostopna na vseh območnih enotah in izpostavah zavoda in prek spleta na povezavi: VLOGA
Če zahteve ne bodo vložili do 31. 12. 2024, do izplačila zagotovljene vdovske pokojnine ne bodo upravičeni.
Zakonsko določen rok 31. 12. 2024, do katerega morajo posamezniki za zagotovitev izplačila zagotovljene vdovske pokojnine vložiti zahtevo, velja samo za tiste uživalce pravic, ki so na dan uveljavitve ZPIZ-2N, to je 28. 12. 2023, že izpolnjevali pogoje tako za priznanje pravice do vdovske pokojnine kot tudi za priznanje lastne (starostne, predčasne ali invalidske) pokojnine. Pri tem ni pomembno, katera izmed prej navedenih pravic se uživalcu pokojnine trenutno izplačuje. Pomembno pa je, da zahtevo podajo čimprej, saj se zagotovljena vdovska pokojnina izplačuje od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi zahteve, najkasneje pa do 31. 12. 2024, ker kasnejšim vlogam zavod ne bo mogel ugoditi in jih bo zaradi zamude zakonsko določenega roka moral zavreči.
Za vse tiste, ki na dan uveljavitve ZPIZ-2N, to je 28. 12. 2023, še niso izpolnjevali pogojev tako za priznanje vdovske pokojnine kot lastne pokojnine, zgoraj izpostavljen datum ne velja. Zanje tudi ni potrebna posebna zahteva za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine. Če bo tekom postopka ugotavljanja upravičenosti do vdovske ali do lastne pokojnine ugotovljeno, da so izpolnjeni pogoji za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine, bo zavod po uradni dolžnosti odločil, da se le-ta izplačuje. Ni pa nujno, da bo v vseh primerih to za posameznika najugodnejša rešitev. V postopku upokojitve bo zavod po uradni dolžnosti ugotavljal, katera rešitev je za posameznike, ki izpolnjujejo tako pogoje za lastno pokojnino kot tudi pogoje za pridobitev vdovske pokojnine, najugodnejša in slednjo tudi priznal (lahko je najugodnejša vdovska pokojnina, lahko je najugodnejša starostna pokojnina ali pa starostna pokojnina z delom vdovske pokojnine, če niso presežene meje, ki jih za del vdovske pokojnine določa zakon, ali pa bo ugotovljeno, da se zagotavlja zagotovljena vdovska pokojnina, ker je to za posameznika najugodneje). Kot že omenjeno, pa v teh primerih ni potrebna posebna zahteva, saj bo zavod najugodnejšo rešitev iskal v postopku ugotavljanja upravičenosti po uradni dolžnosti.
Do zagotovljene vdovske pokojnine so upravičeni tiste vdove in vdovci, ki so uveljavili pravico do pokojnine in hkrati izpolnjujejo pogoje za pridobitev pravice do vdovske pokojnine in pogoje za pridobitev pravice do starostne, predčasne ali invalidske pokojnine, njihove pokojnine pa so nizke in ne dosegajo zneska zagotovljene pokojnine, ki v letu 2024 znaša 748,27 evra. Tako do zagotovljene vdovske pokojnine niso upravičeni uživalci lastne ali vdovske pokojnine, ki ne izpolnjujejo hkrati pogojev za priznanje vdovske in lastne pokojnine. Zagotovljena vdovska pokojnina se ne zagotavlja tudi v primeru, če je pokojnina vdovca ali je bila pokojnina pokojnega zakonca ali partnerja odmerjena za ožji obseg pravic.
Pri zagotavljanju zagotovljene vdovske pokojnine ne gre za »dodatek« k že prejeti pokojnini, temveč se zagotovljena vdovska pokojnina izplačuje v primeru, ko so izpolnjeni pogoji, namesto vdovske ali lastne pokojnine. Ne gre za novo pravico, temveč za izplačilo zneska zagotovljene vdovske pokojnine namesto zneska lastne ali vdovske pokojnine. Hkrati se višina zagotovljene vdovske pokojnine določa individualno in znesek 748,27 evra v letu 2024 predstavlja najvišji znesek izplačila in torej upravičenci do zagotovljene vdovske pokojnine ne bodo pridobili tega zneska avtomatično in v vsakem primeru. Zagotovljena vdovska pokojnina se izplačuje oziroma zagotavlja v višini seštevka lastne pokojnine ter osnove za odmero vdovske pokojnine (pokojnina, ki jo je ali bi jo prejemal umrli v času smrti), vendar največ v znesku 748,27 evra. Če je seštevek pokojnin nižji od tega zneska, se zagotovljena višina izplačuje v višini seštevka. Če pa je seštevek enak ali višji od tega zneska, pa se izplačuje znesek 748,27 evra.
Pri ugotavljanju upravičenosti do zagotovljene vdovske pokojnine se upoštevajo tudi pokojnine, ki jih uživalci prejemajo iz tujine. Vdova ali vdovec, ki prejema pokojnino iz tujine, bo moral predložiti dokazilo o višini tuje pokojnine.
Vir: ZPIZ