OBMOČNA OBRTNO-PODJETNIŠKA ZBORNICA NOVO MESTO je samostojna, strokovna, nestrankarska poslovna organizacija in oseba javnega prava, ki deluje na območju Upravne enote Novo mesto v 8 občinah (MO Novo mesto in občinah Dolenjske Toplice, Mirna Peč, Straža, Šentjernej, Škocjan, Šmarješke Toplice in Žužemberk). Na prostovoljni osnovi članstva združuje 610 članov, samostojnih podjetnikov in pravnih oseb, ki opravljajo obrtne ali druge splošne dejavnosti in imajo sedež na našem območju. V Obrtno podjetniško-zbornico Slovenije in območne obrtno-podjetniške zbornice se lahko včlanijo tudi druge fizične in pravne osebe, ki želijo sodelovati pri uresničevanju ciljev in nalog Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije ali območnih obrtno-podjetniških zbornic.
OSNOVNE NALOGE
OOZ Novo mesto je ena od 62 enot, skupaj z OZS, ki v mreži zbornic opravlja osnovne naloge, ki nam jih nalaga Obrtni zakon. Zbornica je partnerski člen državi pri spremljanju in obravnavanju problematike obrti in podjetništva, skrbi za njen skladen razvoj, zastopa interese svojih članov pred organi lokalnih in regionalnih skupnosti, vodi obrtni register na območju svojega delovanja ter opravlja naloge, pomembne za celovito delovanje obrtno zborničnega sistema, ki jih zbornici poveri OZS.
V skladu z Obrtnim zakonom in statutom imamo sledeče krovne naloge:
- posredovanje informacij OZS za pospeševanje razvoja podjetništva ter za spremljanje in obravnavo problematike obrti,
- opravljanje splošnega strokovnega svetovanja in nudenje splošne strokovne pomoči članom,
- organiziranje izobraževanja in usposabljanja članov in pri njih zaposlenih,
- informiranje članstva,
- organiziranje in udeležba na sejmih in drugih prireditvah (razstave, kongresi, poslovna srečanja…),
- strokovna pomoč članom pri nastopu na domačem in tujem trgu,
- opravljanje raznih poslovnih storitev članom, kadar je za to izkazan interes,
- skrb za ohranjanje in razvoj tradicionalnih in umetnostnih dejavnosti, ki se opravljajo na obrtni način ter sodelovanje pri različnih oblikah promocije obrti in podjetništva,
- usklajevanje, zastopanje interesov članov in vzpodbujanje uvajanja sodobnih tehnologij, promoviranje politike kakovosti, sodobnih metod vodenja in organiziranja obratovalnic oz. družb ter drugih elementov izobraževanja pri delu in poslovanju in nenazadnje
- razvijanje informacijskega sistema in posredovanje sodobnih marketinških in tehnično-tehnoloških informacij doma in v tujini ter v ta namen sodelovanje z drugimi informacijskimi sistemi, predvsem z informacijskim sistemom OZS.
Poleg obveznih nalog, ki jih zbornica financira iz članarine, pridobiva sredstva tudi z opravljanjem posebnih storitev in tržnih dejavnosti za člane ter opravljanjem drugih nalog, skladno s statutom zbornice in sklepi skupščine in upravnega odbora zbornice.
Zakonodaja:
Obrtni zakon (Ur. list RS, št. 40/2004, 102/2007, 30/2013)
Uredba o obrtnih dejavnostih (Ur. list RS, št. 63/2013)
Dne 26. 7. 2013 je bila v Uradnem listu št. 63/2013 objavljena nova Uredba o obrtnih dejavnostih s pričetkom veljavnosti 5. 8. 2013, ki določa obrtne dejavnosti, za opravljanje katerih se zahteva obrtno dovoljenje. Uredba zmanjšuje število t. i. reguliranih obrtnih dejavnosti oz. dejavnosti, za opravljanje katerih se zahteva obrtno dovoljenje, iz 64 na 25.
Poleg seznama obrtnih dejavnosti, za katere je treba pridobiti obrtno dovoljenje, nova Uredba določa tudi seznam storitvenih dejavnosti, pri katerih se lahko osebam, katerim se opravi storitev, zaradi zaokrožitve oziroma dopolnitve dejavnosti, opravi prodaja na drobno določenega blaga, ki ga obrtnik uporablja pri opravljanju teh storitev. V Uredbi so navedene tudi obrtne dejavnosti, opravljanje katerih lahko pomeni resno tveganje za javno zdravje in varnost.
Pred prvim občasnim čezmejnim opravljanjem teh dejavnosti mora fizična ali pravna oseba, ki je ustanovljena in izpolnjuje pogoje za opravljanje obrtne dejavnosti v državi članici Evropske unije in Evropskem gospodarskem prostoru ali Švicarski konfederaciji, od Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije pridobiti dovoljenje za občasno opravljanje obrtne dejavnosti.
Sprejet je bil tudi Pravilnik o postopku izdaje obrtnega dovoljenja in o obrtnem registru, ki je bil v Uradnem listu št. 64/2013 objavljen dne 30. 7. 2013. Pravilnik ureja postopek izdaje in prenehanja veljavnosti, vsebino in obliko obrtnega dovoljenja ter spremembe vpisov v obrtno dovoljenje. V njem je urejen tudi postopek vpisa v obrtni register.