Vlada je izdala Odlok o dopolnitvi Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki začne veljati 28. decembra 2020. Objava odloka je v Uradnem listu št. 198/2020.
V času od vstopa veljavnosti odloka so bile identificirane potrebe po izvajanju določenih dodatnih dejavnosti, ki so potrebne za delovanje družbe, njihova narava dela pa, upoštevaje omejitve iz odloka, omogoča njihovo kontrolirano izvajanje in zagotavljanje ustreznih ukrepov za preprečitev širjenja okužb.
Obratovanje je že dovoljeno naslednjim izjemam:
- prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo živila, blago za osebno nego in čiščenje, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, pri čemer se kot izjema ne šteje prodaja oblačil in obutve v teh prodajalnah,
- lekarne,
- prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki,
- kmetijske prodajalne,
- bencinski servisi,
- finančne storitve,
- pošta,
- dostavne službe,
- dimnikarske storitve,
- individualne nezdravstvene svetovalne in terapevtske storitve (na primer psihoterapija, akupunktura, ajurvedske storitve)
- osebni prevzem blaga ali hrane, razen alkohola in alkoholnih pijač, na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki, med 6. in 21. uro, pri čemer konzumiranje prevzete hrane in pijače na javnih površinah ni dovoljeno,
- druge nujne storitve za zagotavljanje varnosti in zdravja.
Dodatno od jutri (28.12.2020) smejo izvajati dejavnost
- tržnice s hrano,
- trafike in kioski za prodajo časopisov in revij,
- storitve frizerskih salonov.
Ta odlok velja do vključno 4. januarja 2021.
Dodatna pojasnila
Dikcijo prodajalne, ki »v pretežni meri prodajajo živila, blago za osebno nego in čiščenje« je treba razumeti na način, da to blago predstavlja vsaj polovico asortimana ali skupaj ali posamično (če na primer prodajalna prodaja le živila).
V kolikor je prodajalna lahko odprta, ker več kot polovico asortimana spada pod navedeno izjemo, lahko prodajalna prodaja tudi ostalo blago, vendar to blago ne sme spadati v kategorijo oblačil in obutve.
Prodajalne ne smejo ponujati oblačil in obutve, same pa se odločijo, na kakšen način bodo zagotovile spoštovanje te prepovedi (na primer umik blaga, pregradne stene). Prepoved je določena z namenom, da se omeji čas zadrževanja potrošnikov v prodajalnah.
Drogerije niso samostojna izjema, so pa lahko odprte, če več kot polovico njihovega asortimana spada med živila, blago za osebno nego in čiščenje.
Za živilo in blago za osebno nego in čiščenje se šteje tudi hrana za živali in blago za nego živali, zato so prodajalne za male živali lahko odprte, če to predstavlja več kot polovico njihovega asortimana.
Izjema so tudi tako imenovane potujoče prodajalne, ki pretežno prodajajo živila (na primer kruh).
Zakon o trgovini določa, da je prodajalna poslovni prostor in da trgovec lahko zaradi značilnosti izdelkov ali zaradi zahtev drugih predpisov opravlja trgovinsko dejavnost tudi na ustrezno urejenem prostoru ob prodajalni. Tako lahko na primer prodajalna, ki je v trgovskem centru, nekje zunaj pred trgovskim centrom (na primer šotor na parkirišču) prodaja smreke. Navedeno je dovoljeno ob predpostavki, da gre za prodajalno, ki je lahko odprta v skladu z izjemo v Odloku.
Prav tako tudi ni več prepovedi prodaje tehničnega blaga v teh prodajalnah.
Število oseb v prodajalnah in poslovnih prostorih
V skladu z odlokom (Uradni list RS, št. 193/2020) velja, da se število oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, omeji na 30 kvadratnih metrov na posamezno stranko ali na eno stranko, če je poslovni prostor manjši od 30 kvadratnih metrov. Če gre za odprto tržnico, se dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom omeji na 10 kvadratnih metrov na posamezno stranko.
Več: Omejitve prodaje blaga in storitev | GOV.SI
Vir: Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo