FURS je na svoji spletni strani včeraj objavil nov dokument oz. pojasnilo glede prihajajočih sprememb na področju Posebne ureditve za male davčne zavezancev sistemu DDV. Na podlagi Direktive 2020/285/EU morajo namreč države članice do 31.12.2024 sprejeti in objaviti zakone in druge predpise, ki so potrebni za uskladitev nacionalne zakonodaje z omenjeno direktivo. Predlog zakona je bil s strani državnega zbora RS potrjen v petek 14.11.2024, ni pa še objavljen v Uradnem Listu, torej je trenutno še v zakonodajnem postopku.
Namen zgoraj omenjene direktive je predvsem razširitev možnosti uporabe poenostavitve za mala podjetja, ki poslujejo tudi v drugih državah članicah. Mala podjetja s sedežem v EU, bodo namreč od 1.1.2025 lahko uporabljala t. i. čezmejno SME ureditev. Z implementacijo sprememb na podlagi direktive se bo namreč omogočilo malim podjetjem, ki imajo sedež v katerikoli državi članici, da izkoristijo oprostitev v drugi državi članici ali drugih državah članicah. To oprostitev v posameznih državah članicah bodo mali zavezanci lahko uporabljali, dokler ne presežejo praga, ki je določen v posamezni državi v Uniji glede na njihovo zakonodajo oz. glede na določeno zgornjo mejo prometa (za možnost uporabe ureditve za male davčne zavezance) v posamezni državi članici. Čezmejno SME ureditev bodo podjetja lahko uporabljala le, če njihov skupni promet (skupni promet v Uniji) tako v tekočem kot preteklem koledarskem letu ni presegel 100.000 EUR.
Z razširitvijo možnosti uporabe ureditve za male davčne zavezance v drugih državah članicah, pa se bodo razširile tudi obveznosti poročanja in sporočanja davčnemu organu. Vsak zavezanec v Sloveniji, ki bo želel uporabiti čezmejno SME ureditev v drugi državi članici bo moral predhodno o tem obvestiti davčni organ v Sloveniji, ta pa bo dodelil posamično ID številko za DDV s pripono -EX, ki jo bo zavezanec uporabljal. To predhodno obvestilo davčnemu organu, pa bo ob vsaki spremembi (npr. uporaba posebne ureditve v dodatni državi članici ali prenehanje uporabe posebne ureditve v določeni članici ali določenih članicah) potrebno posodobiti, prav tako vnaprej (npr. pred začetkom uporabe ureditve za male zavezance v dodatni državi v Uniji).
Potrebno bo tudi četrtletno poročanje o skupni vrednosti dobav, opravljenih v koledarskem trimesečju po posameznih državah članicah oprostitve in skupni vrednosti dobav v Sloveniji. Ostaja pa pravilo, da mali zavezanci, ki uporabljajo čezmejno SME ureditev nimajo pravice do odbitka DDV, niti DDVja ne smejo izkazovati na računih (potrebno pa bo na računih navajati ID številko s pripono -EX).
Vir: FURS