Objavljen je Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki stopi v veljavo jutri. 24. oktobra 2020.
Iz odloka razumemo enako kot meseca marca, da med podjetji lahko poslujete.
V nadaljevanju naštevamo le nekatere prepovedi, to so na primer nastanitvene storitve, igralnice, gostinske storitve, frizerske in kozmetične storitve, velnes storitve, storitve bazenov, kinematografske storitve, kulturne storitve, storitve fitnes centrov, storitve avtopralnic in podobno.
Izjema od tega pa so:
- prodajalne z živili vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji,
- lekarne,
- prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki,
- drogerije,
- tržnice,
- prodajalne s hrano za živali,
- program vrt in kmetijstvo v prodajalnah,
- kmetijske prodajalne,
- drevesnice in vrtnarije,
- cvetličarne,
- bencinski servisi,
- servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja motornih vozil in koles (na primer vulkanizerske, avtoličarske, avtokleparske, delavnice za popravilo koles),
- prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo gradbeno-inštalaterski material,
- banke,
- zavarovalniške storitve,
- pošta,
- dostavne službe,
- trafike in kioski za prodajo časopisov in revij,
- druge nujne storitve za zagotavljanje javne varnosti in zdravja.
Ne glede na dejavnost, pa je dovoljen osebni prevzem blaga ali hrane na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki med 6.00 in 21.00 uro. Dovoljena je tudi prodaja na daljavo (npr. spletna prodaja, naročilo po telefonu), kot jo ureja zakon, ki ureja varstvo potrošnikov.
Dovoljene so tudi vse oblike ponudbe in prodaje blaga in storitev, ki so kot izjema navedene v drugih vladnih odlokih.
Hkrati vam sporočamo, da je danes OZS vladi predlagala še dodatne izjeme od prepovedi
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je ob napovedi o zaprtju številnih dejavnosti vladi danes predlagala dodatne izjeme od prepovedi ponujanja in prodaje storitev in blaga. Da bi lahko še naprej poslovali, ob upoštevanju strogih zaščitnih ukrepov, si želijo frizerji, kozmetiki, tekstilci, fotografi, čistilci in lastniki avtopralnic.
»Tudi obrtniki in podjetniki si želimo, da bi čim prej zajezili epidemijo in bi se naša življenja vrnila v normalne tirnice. Obenem pa si ne želimo, da zaradi posledic epidemije ugasnejo naša podjetja in delovna mesta,« poudarja Branko Meh, predsednik OZS. Za vse tiste, ki jim bo vlada z odlokom prepovedala opravljanje dejavnosti, OZS zahteva, da se jim za čas zaprtja povrne vse fiksne stroške, celoten strošek nadomestil plač delavcem za čakanje na delo doma, temeljni dohodek nosilcem dejavnosti, prav tako pa naj se jim za ta čas zamrzne obveznosti do bank in lizing hiš. »Pričakujemo in verjamemo, da bo vlada upoštevala naše zahteve ter pomagala obrtnikom in podjetnikom s PKP6, podobno kot je za malo gospodarstvo poskrbela v prejšnjih protikoronskih paketih,« še dodaja Meh.
Več informacij tukaj