Vlada je sprostila še nekatere ukrepe, ki bodo začeli veljati v soboto, 19. decembra in bodo v veljavi do vključno 23. decembra, morebiti tudi dlje.
- trgovine, ki v pretežni meri prodajajo tehnično blago,***
- drevesnice in vrtnarije,
- storitve izdelave, montaže, popravil in vzdrževanja, (steklarji, zlatarji, urarji, elektrikarji, elektroniki, računalničarji, lesarji – montaža pohištva in opreme, polagalci podov, tekstilci, usnjarji)
- storitve nege hišnih ljubljenčkov, in individualne nezdravstvene svetovalne in terapevtske storitve.
Kot izjema so glede na 2. člen Odloka dovoljena gradbena dela v oziroma na nenaseljenih gradbiščih, pri izvajanju katerih je zagotovljeno, da ni stika s potrošniki (na primer električne inštalacije v nenaseljenih gradbiščih). Kot izjema so še vedno dovoljene ”druge nujne storitve za zagotavljanje varnosti in zdravja”. Tu je potrebno poudariti, da gre za izvajanje le zares nujnih storitev, kjer bi bila sicer ogrožena varnost, zdravje oz. življenje potrošnika oz. bi lahko nastopila velika materialna škoda, po vsakokratni res temeljiti presoji vas, kot strokovnjaka (odgovorne osebe), ki bi v primeru inšpekcijskega nadzora to lahko tudi ustrezno utemeljila.
Storitve higienske nege (frizerji, ličenje, manikura, pedikura), razen dejavnosti salonov za nego telesa lahko izvajajo dejavnost s po eno stranko oziroma eno stranko na 30m2.
Vsebina celotnega Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom je objavljena v Uradnem listu RS, Št. 190/2020.
*** Termin »tehnično blago« se v Odloku tolmači kot blago, za katerega se izda garancija za brezhibno delovanje po Pravilniku o blagu, za katero se izda garancija za brezhibno delovanje (Uradni list RS, št. 14/12)- 2. člen.
Število oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, ostaja še vedno omejeno na 30 kvadratnih metrov na posamezno stranko ali na eno stranko, če je poslovni prostor manjši od 30 kvadratnih metrov.
Ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom je dovoljeno le pod pogojem, da se zagotovi minimalni možni stik s potrošniki v skladu s sprejetimi navodili NIJZ, redno prezračevanje ali ustrezna ventilacija prostorov in razkuževanje rok za stranko pred vstopom in ob izstopu iz prostorov, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom.
Upoštevati je potrebno vsa higienska priporočila ministrstva, pristojnega za zdravje, in NIJZ za preprečevanje okužbe z virusom SARS-CoV-2, ki so objavljena na spletni strani ministrstva in NIJZ (https://www.nijz.si/sl/koronavirus-2019-ncov). Odgovornost delodajalcev je, da zaposlenim zagotovijo zaščitno opremo in zagotovijo spoštovanje zahtevanih pogojev.
Pri izvajanju nadzora ima pristojni inšpektor pravico in dolžnost omejiti ali prepovedati promet posameznih vrst blaga in izdelkov ter prepovedati opravljanje dejavnosti.