V Uradnem listu RS, št. 15/2021, je bil objavljen PKP8, ki velja od petka, 5.2.2021. Prinaša podaljšanje ukrepov in nove za omilitev posledic epidemije. Med prejemnike solidarnostnega dodatka vključuje nekatere nove kategorije.
Solidarnostni dodatek
Zakon določa, da enkratni solidarnostni dodatek prejmejo:
- dijaki, starejši od 18 let (ki so starost dopolnili pred 19. oktobrom 2020), v višini 50 evrov
- študenti s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, ki se v študijskem letu 2020/2021 izobražujejo na tujem visokošolskem zavodu, v višini 150 evrov,
- brezposelni, ki so delo izgubili po 12. marcu 2020 (in so na dan uveljavitve zakona še vedno brezposelni), v višini 150 evrov,
- prejemniki nadomestil iz invalidskega zavarovanja, ki delajo krajši delovni čas, in so na začasnem čakanju na delo,
- vojni veterani in invalidi po zakonu, ki ureja socialno vključevanje invalidov, v višini 150 evrov.
Krizni dodatek za delavce
Zakon odpravlja neenakost med delavci, ki so pri plači v decembru prejeli plačilo za poslovno uspešnost ali le del tega plačila (na primer božičnico) in zato niso bili upravičeni do kriznega dodatka v višini 200 evrov. Čeprav so ta mesec ti delavci tudi delali, so bili v drugačnem položaju glede na delavce, ki so plačilo za poslovno uspešnost prejeli izplačano v drugih mesecih (na primer januarja 2021).
Ohranjamo delovna mesta in pomagamo gospodarstvu
Z zakonom so urejeni dodatni ukrepi za ohranitev delovnih mest in pomoč gospodarstvu v zaostrenih razmerah epidemije covida-19.
Ukrep čakanja na delo
Ukrep čakanja na delo je podaljšano za obdobje od 1. februarja do 30. aprila, z možnostjo podaljšanja ukrepa do 30. junija 2021.
Subvencioniranje minimalne plače in razbremenitev delodajalcev
Država bo delodajalcem za plače tistih delavcev, katerih plača brez dodatkov ne dosega zneska minimalne plače, namenila subvencijo v višini 50 evrov. Subvencija se določi za delo, opravljeno v mesecih od januarja do vključno junija 2021.
Zakon določa tudi sorazmernost subvencije glede na obseg sklenjene pogodbe o zaposlitvi.
Do subvencije niso upravičeni delodajalci, ki so neposredni in posredni uporabniki proračuna Republike Slovenije in občinskih proračunov ter tuja diplomatska predstavništva in konzulati, mednarodne organizacije, predstavništva mednarodnih organizacij ter institucije, organi in agencije Evropske unije v Republiki Sloveniji.
V drugi polovici leta 2021 pa bodo razbremenjeni delodajalci pri plačilu prispevkov za socialno varnost za delavce v delovnem razmerju.
Določena je nižja najnižja osnova za plačilo prispevkov za socialno varnost za delavce v delovnem razmerju. Najnižja osnova bo tako za plače, izplačane za mesece od julija 2021 do decembra 2021, minimalna plača (namesto 60 odstotkov povprečne plače, kot je to določeno v četrtem odstavku 144. člena ZPIZ-2).
Obveščamo vas še, da minimalna plača za plače za mesec januar (od 1.1.2021) znaša 1.021,24 EUR. Iz minimalne plače so izvzeti vsi dodatki, kot so na primer:
– dodatek za minulo delo,
– dodatki za posebne pogoje dela,
– stimulacije in uspešnosti,
– dodatki za delo v nedeljo in med prazniki ipd.
Več informacij: Osmi paket ukrepov za omilitev posledic epidemije (#PKP8) | GOV.SI
V skladu s sprejetim lahko preberete tudi bloge z dodatnimi pojasnili