23. junija je na novomeški obrtno-podjetniški zbornici potekala otvoritev razstave dijakov zaključnih letnikov Šolskega centra Novo mesto, Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole.
Z razstavo izdelkov so mizarji, mizarji vajenci in lesarski tehniki hkrati z zaključnimi izpiti in maturo ter predstavitvijo izdelkov, ki so nastali v okviru projektnih nalog za poklicno maturo, ob koncu šolskega leta, ki je bilo v okoliščinah pandemije naporno, vseeno zelo uspešno zaključili izobraževanje. Razstavo izbranih izdelkov lesarske šole so z besedami odprli in pospremili na pot direktorica Območne obrtno-podjetniške zbornice Novo mesto Emilija Bratož, podpredsednik novomeške zbornice Roman Florjančič, Dušan Mojstrovič, predsednik sekcije lesnih strok, direktor ŠC Novo mesto dr. Matej Forjan in ravnateljica šole Damjana Gruden. Na razstavi je dobro predstavljena tudi prva generacija vajencev z njihovimi izdelki višjega cenovnega razreda, s plemenitimi furnirji, enostavnimi in bolj zahtevnimi različnimi rešitvami, namenjeni opremljanju različnih prostorov s kombinacijo mnogih materialov in dimenzij. Odlično sodelovanje šole in obrtno-podjetniške zbornice Novo mesto daje prve odlične rezultate izobraževanja vajencev, kar se kaže tudi pri skupnih izvedbenih ciljih doseganja celovitosti, samostojnosti in strokovne spretnosti dijakov. Vajenci so skozi triletno praktično usposabljanje svoje znanje, izkušnje in spretnosti pod nadzorstvom mentorjev izpopolnjeno pokazali z izdelavo izdelka pri obrtnikih in v podjetjih.
Razstava bo na ogled do konca julija letošnjega leta. Za prijeten kulturni del sta poskrbeli učenka Glasbene šole Marijana Kozine Novo mesto Tija Žura in učiteljica kitare Jelena Vukolić.
Dušan Mojstrovič, predsednik sekcije lesnih strok pri OOZ Novo mesto je ob odprtju razstave strnil sledeče misli:
»V veliko čast in ponos mi je, da sem danes lahko prisoten na tako prijetnem dogodku, kot je razstava izdelkov iz lesa in tvoriv, ki so jo pripravili dijaki srednje lesne in poklicne šole na Šolskem centru Novo mesto. Kot predsednik sekcije lesnih strok pri OOZ NM sem že nekaj let prisoten pri ocenjevanju izdelkov, ki so del zaključnega izpita vajencev. Vsa ta leta opažam, kako pomemben je segment vajeništva. V tem segmentu dijaki ne le postanejo poklicni mizarji in mizarski tehniki, ampak si skozi ustvarjanje in izobraževanje pri delodajalcu-mentorju izoblikujejo svoj jaz in svojo osebnost ter pridobijo praktična znanja, kar je še kako pomembno v nadaljnjem življenju. Mizarski poklic je del naše zgodovine in tradicije, ki sega že dolgo nazaj v davnino. To je bil nekoč zelo spoštovan poklic, ki je bil v prelomu tisočletja odrinjen, zato me še posebno radosti, da spet postaja to, kar je nekoč bil. Starši pri tej rasti igrajo veliko vlogo, ker usmerjajo svoje otroke in jim pomagajo pri izbiri. Nikakor pa ne smem pozabiti izreči pohval in zahval šoli, ki jih vodi in jim pomaga na vseh segmentih izobraževanja. Nazadnje pa vsa pohvala tudi obrtnikom-našim stanovskim kolegom, ki si prizadevajo iz teh fantov in deklet narediti ponosne in klene mizarje.«
Besedilo in foto: Slavko Mirtič