Hitro se bliža rok, to je 1.7.2023, ko bodo morali delodajalci svojim zaposlenim izplačati regres za letni dopust. V primeru nelikvidnosti delodajalca se lahko s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti določi poznejši rok izplačila regresa, vendar najpozneje do 1. novembra tekočega koledarskega leta.
Minimalna višina regresa je enaka višini minimalne plače, ki se uskladi vsako leto glede na rast življenjskih stroškov.
V letu 2023 je minimalni znesek 1.203,36 EUR, medtem ko je znesek najvišjega, neobdavčenega regresa, enak povprečni plači. Ta se spreminja vsak mesec, zato je pred obračunom in izplačilom treba preveriti višino povprečne plače za pretekli mesec. Podatek je objavljen na spletni strani SURS.
Pravica do regresa je vezana na pravico zaposlenega do dopusta, ki pa po 131. členu Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) pripada vsem, ki sklenejo pogodbo o zaposlitvi. Ne glede na to, koliko dopusta posamezni zaposleni izrabi v tekočem letu, mu pripada celotni regres.
V kolikor ima zaposleni sklenjeno pogodbo o zaposlitvi s krajšim delovnim časom, mu pripada regres sorazmerno delovnemu času, razen v primerih, ki jih določa 67. člen ZDR-1. V tem primeru gre za zaposlene, ki delajo krajši delovni čas v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali predpisi o starševskem dopustu. Njim regres pripada v celotnem znesku in ne v sorazmernem delu glede na delovni čas.
V primeru, da zaposleni sklene pogodbo o zaposlitvi sredi leta in mu pripada sorazmerni del dopusta, ima pravico le do sorazmernega dela regresa.
Več in primere izračunov najdete na spletni strani e-PRIROČNIKA.