Veliko je vprašanj v zvezi z novim Odlokom o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2, ki je stopil v veljavo 6.9.2021. Baje obstaja verjetnost, da se bo predmetni odlok morda že v tem tednu spremenil ravno zaradi ključnih vprašanj, ki nam jih zastavljate v sporočilih s terena.
Spremembe, ki jih prinaša nov odlok
Nov Odlok, ki je drugačen kot smo jih bili do sedaj vajeni, prinaša kar nekaj sprememb:
- novi odlok ne ločuje večrazmerij do končnega potrošnika in pa poslovanje med podjetji – velja za vso populacijo oz. prebivalstvo torej tudi poslovanje med podjetji B2B
- pogoj PCT (vključuje tudi samotestiranje) seširi na številne dejavnosti (nekje tudi na uporabnike storitev):
- za opravljanje dejavnosti ponujanja in prodaje blaga in storitev je obvezen PCT pogoj+ dodatna možnost samotestiranje, za uporabnike (kupce) pa pogoj PCT ni obvezen, v kolikor gre za trgovino. Obvezno je nošenje mask, razkuževanje, prezračevanje.
V kolikor pa je dejavnost ponujanja in prodaja blaga in storitev, ki ni trgovinska dejavnost po predpisih, ki urejajo trgovinsko dejavnost, pa je pogoj PCT obvezen tudi za uporabnike. - za uporabnike storitev, torej stranke, samotestiranje ni zadostno, le to je predvideno samo za opravljanje del.
- Pomembna sprememba za dejavnost priprave in strežbe jedi in pijač, da je tudi na terasah (v notranjosti lokalov že do sedaj) pogoj PCT za uporabnike (stranke).
Ob upoštevanju PCT pogoja, pa ni obvezna uporaba zaščitnih mask, ne znotraj lokala ne na terasah. Obvezno pa je razkuževanje in prezračevanje. - Proizvodnja – izvzeta iz testiranja
Proizvodnja kot taka ni navedena kot dejavnost, za katero se zahteva PCT pogoj. OPOMBA: od 15.9.2021 ni več izvzeta.
PCT pogoj morajo izpolnjevati vse osebe, ki pri opravljanju dela prihajajo v neposreden stik z drugimi osebami oziroma so udeležene v okoljih ali dejavnostih v Republiki Sloveniji, kjer obstaja neposredna nevarnost za izbruh okužbe in širjenje okužb s COVID-19 in s tem nevarnost za zdravje oseb, ki delajo v tem okolju ali uporabnikov storitev, in se v večini ukvarjajo z dejavnostjo ponujanja in prodaje blaga in storitev, kjer pa je obvezen PCT pogoj, tako za izvajalce, kakor tudi za uporabnike.
Izvajanje samotestiranja
Za osebe iz prejšnjega odstavka se za OPRAVLJANJE dela kot PCT pogoj testiranja šteje tudi testiranje s testom HAG za samotestiranje. Ta test velja le za opravljanje dela v navedenih dejavnostih (dodatno k PCT), ne velja pa npr. za prehod meje ali obisk frizerja oz. gostinskega lokala…)
Samotestiranje se izvaja enkrat tedensko v enakih presledkih.
Odgovorne osebe, ki izvajajo ali organizirajo opravljanje dela, določijo čas in kraj samotestiranja, ki je lahko izvedeno v domačem okolju (od 15.9.2021 več ne) ali na delovnem mestu.
Za namen samotestiranja odgovorna oseba posreduje zaposlenemu evidenčni list, ki vsebuje datum samotestiranja, rezultat testa in podpis zaposlenega. (za zaposlene, ki nimajo PCT, torej niso cepljeni, preboleli ali nimajo hitri HAG/PCR test (pisni dokaz) in je zadnja možnost samotestiranje morate to kot odgovorna oseba v primeru nadzora dokazati in to kot je navedeno, v evidenčnem listu, ki vsebuje našteto (datum, rezultat in podpis zaposlenega), da imate v primeru nadzora dokaz).
V pomoč predlog kakšen naj bo evidenčni list, glede na zgornje zahteve: na A4 format, ki naj ima logo podjetja ali naziv vašega podjetja na vrhu, naredite 4 kolone: ime in priimek zaposlenega, datum testiranja, rezultat testiranja in podpis zaposlenega. Glede na to, da je naveden tudi kraj testiranja, morda lahko dodate še eno kolono okolje testiranja (domače ali delovno). Spodaj naj bo ime in priimek odgovorne osebe, ki izvaja ali organizira opravljanje dela, podpis in žig podjetja (če poslujete z žigom). Morda bi bilo smiselno v sled sledenja GDPR, pripraviti evidenčni list za vsakega zaposlenega posebej (ne vsi na enem listu)– da si ne gledajo rezultate testiranj, temveč ima vsak posamezni vpogled le v svojega.
Preverjanje PCT pogoja – odgovornost delodajalca
(1) Preverjanje PCT pogoja organizirajo odgovorne osebe, ki izvajajo ali organizirajo opravljanje dela. Preverjanje izpolnjevanja pogoja se opravlja z dokazili iz 2. člena tega odloka. Nadzor nad izpolnjevanjem PCT pogoja izvajajo pristojne inštitucije.
(2) Osebe iz prejšnjega odstavka so dolžne na vidnem mestu pisno opozoriti osebe, ki opravljajo delo in uporabnike storitev in dolžnost izpolnjevanja PCT pogoja, in na vstopnih točkah preverjati njegovo izpolnjevanje
(3) Zoper osebo, ki opravlja delo oziroma je udeležena v okoljih ali dejavnostih v Republiki Sloveniji iz 5. člena tega odloka, ki ne izpolnjuje PCT pogoja, delodajalec uporabi ukrepe v skladu s predpisom, ki ureja varstvo in zdravje pri delu, in predpisom, ki ureja delovna ali uslužbenska razmerja, ter kolektivnimi pogodbami dejavnosti.
Kdo zagotavlja sredstva za samotestiranje?
Sredstva za izvajanje testiranja s testi HAG za samotestiranje za osebe iz 5. člena tega odloka zagotavljajo odgovorne osebe, ki izvajajo ali organizirajo opravljanje dela (strošek samotestiranja je torej na bremenu delodajalca).
Kdo zagotavlja sredstva za hitri HAG test in PCR?
Za stroške hitrega HAG in PCR testa, ki so bili do sedaj zagotovljeni iz proračuna RS za dejavnosti iz odlokov, si OZS prizadeva, da bo sredstva zagotavljal proračun oziroma da bodo HAG testiranja še vedno na voljo brezplačno pri izvajalcih mreže javnih zdravstvenih zavodov. Kaj več bo znanega do konca tedna, ko naj bi se odlok spremenil, upajmo, da ugodno za obrtnike in podjetnike.