VELJAVNA sta še dva ukrepa: ukrep delnega subvencioniranja skrajšanja polnega delovnega časa in ukrep povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo.
Ukrep čakanja na delo je združljiv z ukrepom subvencioniranja skrajšanega delovnega časa. Tako bo delodajalec lahko imel nekatere delavce na čakanju na delo, drugim pa bo odredil delo s skrajšanim delovnim časom.
I. Ukrep delnega subvencioniranja skrajšanja polnega delovnega časa – ŠE VELJA do 31.12.2020
Od 12. junija 2020 lahko oddate vlogo za delno subvencioniranje skrajšanega polnega delovnega časa po Zakonu o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije (ZIUOOPE).
Subvencija za skrajšani polni delovni čas je namenjena ohranitvi delovnih mest z dodelitvijo pomoči podjetjem, ki zaposlenim začasno ne morejo zagotavljati dela iz poslovnih razlogov.
Delodajalci lahko zaposlenemu, s katerim imajo sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas, v obdobju od 1. 6. 2020 do 31. 12. 2020 pisno odredijo delo s skrajšanim delovnim časom. Skrajšani delovni čas pomeni delo vsaj za polovični delovni čas (20 ur na teden).
Še pred oddajo vloge za pridobitev subvencije imajo delodajalci zakonsko obveznost, da Zavodu v 3 delovnih dneh od takrat, ko zaposlenim odredijo delo s skrajšanim delovnim časom, pošljejo obvestilo po elektronski pošti na naslov: obvestilacas@ess.gov.si.
Obvestilo naj vsebuje naslednje podatke: naziv in MŠO delodajalca, število zaposlenih, ki jim je bilo odrejeno delo s skrajšanim delovnim časom, in datum odreditve takšnega dela. Dokazilo o poslanem obvestilu je obvezna priloga k vlogi za pridobitev subvencije.
Vlogo za pridobitev subvencije lahko predložite v elektronski obliki na portalu za delodajalce, v 15 dneh od odreditve dela s skrajšanim delovnim časom. Pred prvo uporabo portala se registrirajte.
Če izpolnjujete vse zakonske pogoje, bo Zavod o popolni vlogi odločil v 15 dneh. Izdali vam bodo sklep o dodelitvi subvencije in z vami sklenili pogodbo o subvencioniranju. V njej bo določeno, na kakšen način boste uveljavljali subvencijo za posamezen mesec.
Subvencija za zaposlenega mesečno znaša:
- 448 EURna delavca mesečno ob zagotavljanju dela za skrajšani delovni čas od 20 do vključno 24 ur tedensko
- 336 EURna delavca mesečno ob zagotavljanju dela za skrajšani delovni čas od 25 do vključno 29 ur tedensko
- 224 EURna delavca mesečno ob zagotavljanju dela za skrajšani delovni čas od 30 do vključno 34 ur tedensko
- 112 EURna delavca mesečno ob zagotavljanju dela za skrajšani delovni čas v obsegu 35 ur tedensko
Subvencija se sorazmerno zmanjša za čas odsotnosti z dela (npr. letni dopust, bolniška idr.). Subvencija se izplačuje mesečno, najpozneje v 30 dneh po podpisu pogodbe o subvencioniranju.
Postopek uveljavljanja subvencije
Delodajalcu se dodeli subvencija na podlagi mesečne vloge, ki jo skupaj z dokazili vloži pri Zavodu RS za zaposlovanje najpozneje v roku 15 dni po odreditvi skrajšanega delovnega časa.
NOVO: Spremembe ur dela s skrajšanim delovnim časom znotraj meseca so možne. Delavec lahko dela v istem mesecu dva tedna 20 ur/teden in dva tedna 30 ur/teden. Menjava števila ur med tednom pa ni mogoča. Ob določenih pogojih je mogoča tudi neenakomerna razporeditev delovnega časa, pri čemer je referenčno obdobje lahko en mesec.
Ukrep subvencioniranja skrajšanega delovnega časa je združljiv z ukrepom čakanja na delo po ZIUOOPE in ZIUPDV. Tako bo delodajalec lahko imel nekatere delavce na čakanju na delo, drugim pa bo odredil delo s skrajšanim delovnim časom.
II. Povračilo nadomestila plače za čas čakanja na delo – ŠE VELJA do 31.7.2020
Zakon o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije Covid-19 (ZIUOOPE) za vse delodajalce, ki izpolnjujejo pogoje, v juniju 2020 prinaša ukrep delnega povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo. ZIUOOPE je pričel veljati 31. maja (UL RS 80/20).
S predlogom 4 PKP zakona se podaljšuje trajanje ukrepa delnega povračila nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delu do 31. julija 2020. Vlada lahko ukrep pred njegovih iztekom s sklepom največ dvakrat podaljša za obdobje enega meseca, vendar ne dlje kot do 30. septembra 2020.
ZRSZ obvešča, da je od 1. julija na portalu za delodajalce omogočena oddaja končnih poročil za začasno čakanje na delo. Delodajalci oddajo končno poročilo za povračilo nadomestila plače, ki so ga zaradi začasnega čakanja na delo ali odsotnosti zaposlenih zaradi višje sile uveljavljali na podlagi Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije in omilitev njenih posledic (ZIUZEOP).
ZRSZ delodajalce poziva k oddaji končnega poročila na portalu za delodajalce v skladu z izdanimi sklepi, s katerimi so imeli priznano pravico do povračila nadomestila v času med 13.3.2020 in 31.5.2020.
ZIUPDV pa na novo določa, da delodajalec delavca, v času prejemanja nadomestila plače zanj, ne sme odpustiti iz poslovnega razloga (to je v času, ko delavec čaka na delo). Delodajalec tudi ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi večjemu številu delavcev iz poslovnih razlogov, razen če je bil program razreševanja presežnih delavcev sprejet že pred 13. marcem 2020 in delodajalec za te delavce ni uveljavil subvencije po ZIUOOPE ali ZIUZEOP. Kot prekršek, za katerega je določena globa, je določen le odpust delavca v času prejemanja nadomestila plače, ne pa tudi odpust večjega števila delavcev (45/1 ZIUPDV).
Več v BLOGU: Čakanje na delo v juniju po ZIUOOPE in v juliju po ZIUPDV (dopolnjeno 10. 7.)