Prejeli smo še nekaj pojasnil s strani MGRT in podajamo odgovore v zvezi s testiranjem:
- Glede izvedbe sejmov – kaj velja za člane, ki razstavljajo na razstavnih prostorih OZS-ja/OOZ-jev: Odlok v prvem odstavku 2. člena določa, da morajo zaposleni oziroma druge osebe, ki izvajajo ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom in imajo s potrošniki neposreden stik v sejemski dejavnosti enkrat tedensko izvesti testiranje na virus SARS-CoV-2 s testi HAG ali testi PCR, pri čemer lahko ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom opravljajo le zaposleni in druge osebe, ki imajo negativni rezultat testa. Torej tudi razstavljavci, pa čeprav niso zaposleni pri družbi, ki organizira sejem, v kolikor bodo s potrošniki imeli neposreden stik in bodo storitve opravljali v času izvajanja sejma.
- Ali morajo izvajalci storitev, ki jih podjetja (hoteli/gostilne) najamejo za določeno delo, ki ni neposredno vezano na opravljanje dejavnosti podjetja (denimo, monterji, fasaderji, serviserji strojev), izpolnjevati pogoj PCT pri opravljanju dela v tem podjetju (torej, hotelu/gostilni)? V primeru da je odgovor da, ali je tudi za te izvajalce testiranje brezplačno, če niso prebolevniki/cepljeni? Odlok za dejavnosti, ki ne spadajo med dejavnosti iz prvega ostavka 2. člena pogoja PCT ne določa, lahko pa naročnik storitev delo pogojuje z izpolnjevanjem pogoja PCT. Prav tako je pogoj PCT obvezen, v kolikor bodo te osebe storitve opravljali kot druge osebe, ki izvajajo ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom in imajo s potrošniki neposreden stik. Kot slednji bodo spadali pod osebe, za katere je z odloki vlade, s katerimi se določajo ukrepi za preprečevanje in obvladovanje posledic nalezljive bolezni COVID-19, določeno obvezno testiranje na virus SARS-CoV-2, zaradi česar bodo stroški presejalnega programa za te osebe v skladu z Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z virusom SARS-CoV-2 (Ur. L. RS, št. 132/21) kriti iz proračuna RS.
- Kaj pa v primeru, da gre za čistilni servis, ki po pogodbi izvaja storitve čiščenja v hotelu/gostilni?
V kolikor imajo zaposleni /čistilci čistilnega servisa s potrošniki neposredni stik so dolžni izpolnjevati pogoj PCT. Prav tako so dolžni izpolnjevati pogoj PCT, v kolikor od njih to zahteva naročnik storitev.
- Ali v nastanitvenih obratih zadostuje, da gostje izpolnjevanje PCT pogoja izkažejo le ob prihodu tudi v primerih, ko v nastanitvi ostanejo dlje časa?
Odlok v drugem odstavku 2. člena določa, da so v nastanitvenih obratih lahko samo potrošniki, ki izpolnjujejo pogoj prebolevnosti, cepljenosti ali testiranja, kar dokazujejo z dokazili, določenimi v odloku, ki ureja začasne ukrepe za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2. Slednje pomeni, da gost pogoj izkaže ob prihodu in ga pri “T” – testiranju ni dolžan ponavljati na 48/72 ur, saj je v “mehurčku”.
- Kako se razlaga pojem »druge osebe, ki izvajajo ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom in imajo s potrošniki neposreden stik«? Ali so tukaj zajeti tudi dijaki/študentje, ki izvajajo storitve neposredno potrošnikom preko študentske napotnice? Če da, ali tudi za njih velja, da je obveznost tedenska in brezplačna, če niso cepljeni/prebolevniki?
Pojem »druge osebe, ki izvajajo ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom in imajo s potrošniki neposreden stik« zajema osebe, ki izvajajo ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom na kakšni drugi pravni podlagi. Npr. študentje, podjemniki, izvajalci storitev,… Kot take tako spadajo pod osebe, za katere je z odloki vlade, s katerimi se določajo ukrepi za preprečevanje in obvladovanje posledic nalezljive bolezni COVID-19, določeno obvezno testiranje na virus SARS-CoV-2, zaradi česar se stroški presejalnega programa za te osebe v skladu z Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z virusom SARS-CoV-2 (Ur. L. RS, št. 132/21) krijejo iz proračuna RS.