Nove ukrepe povzemamo v nadaljevanju:
– 3. člen: izpolnjevanje pogojev PCT na delovnih mestih (na 48ur)
MNENJE PRAVNICE OZS: Glede gradbišč trenutno velja enako kot za ostala dela na terenu (če gledamo strogo po črki odloka, predvsem drugi odstavek 4. člena). Če berete prvi odstavek tega člena izolirano, se sicer strinjam, da bi se dalo tolmačiti tako, da je tudi v tem primeru dovolj samotestiranje. Vendar je treba upoštevati člen kot celoto (kar je standarden način tolmačenja zakonodaje). V tem primeru je treba upoštevati, da je drugi odstavek izjema oz. zadevo ureja drugače kot prvi odstavek tega člena za specifične situacije:
- ko se delo opravlja pri drugih delodajalcih oz. izvajalcih dejavnosti in
- ko osebe nastopajo kot uporabniki oz. ko se udeležujejo ali so prisotni pri izvajanju dejavnosti ali v okoljih pri drugih delodajalcih.
Glede na to bi torej izjema veljala eventualno pri zaprtem gradbišču. Vendar tam, kjer je na gradbišču prisotnih več različnih izvajalcev, težko argumentiramo, da je dovoljeno samotestiranje.
Iz mnenja MZ jasno izhaja, da je za delo na terenu vedno treba opraviti HAG test in da samotestiranje ne zadošča. Samotestiranje naj bi bilo tako dovoljeno samo za delo v matični organizaciji delodajalca. Smo večkrat naslovili prošnjo oz. pobudo, da se te delavce obravnava drugače, ampak do spremembe ni prišlo.
Osebe morajo na vidnem mestu objaviti obvestilo o obveznosti izpolnjevanja pogoja PCT za osebe, ki opravljajo delo ali so udeležene v okoljih ali dejavnostih v Republiki Sloveniji, in na vstopnih točkah preverjati njegovo izpolnjevanje. V avtobusnem in železniškem javnem potniškem prometu se izpolnjevanje pogojev lahko izjemoma preverja tudi v notranjosti vozil, kadar zaradi operativnih ali varnostnih razlogov ni mogoče zagotoviti preverjanje ob samem vstopu v vozilo.
– 11. člen: Maske iz blaga ne bodo več dovolj, potrebne bodo kirurške ali maske tipa FFP2
– 14. člen: Lokali bodo lahko odprti med 5. in 22. uro, strežba v lokalih bo dovoljena le pri mizah
Izvajanje gostinske dejavnosti strežbe jedi ali pijač ni dovoljeno, razen v sedečem režimu med 5. in 22. uro. Ob vhodu v lokal mora biti na vidnem mestu objavljeno dovoljeno največje število hkrati prisotnih oseb v prostoru.
Brez časovne omejitve je dovoljeno opravljanje dejavnosti priprave in strežbe jedi ter pijač v organizacijah, ki izvajajo gostinsko dejavnost za svoje zaposlene oziroma varovance.
– 14. člen: Diskoteke bodo zaprte
Obratovanje gostinskih obratov, ki nudijo glasbo za ples oziroma družabni program, ni dovoljeno.
– 15. člen: Začasna prepoved zbiranja in slavij, razen v ožjem družinskem krogu oz. skupnem gospodinjstvu
Začasno je prepovedano zbiranje ljudi. Ne glede na to določilo se zbiranje ljudi dovoli skupini oseb, če gre za ožje družinske člane ali člane skupnega gospodinjstva. Začasno so prepovedane vse javne prireditve in javni shodi, slavja, praznovanja ter poročne slovesnosti, razen če ta odlok ali drug odlok Vlade Republike Slovenije določata drugače. Javni shodi so lahko organizirani pod pogoji v 16. členu.
– 17. člen: Na javnih kulturnih in športnih prireditvah pa bodo lahko le obiskovalci na fiksnih sediščih z razdaljo
Javne kulturne prireditve niso dovoljene na odprtih javnih površinah, dovoljene pa so v zaprtih javnih prostorih s fiksnimi sedišči ob uporabi zaščitnih mask, pri čemer mora biti med končnimi uporabniki eno sedišče prosto, udeleženci pa izpolnjujejo pogoj PCT. Strežba in uživanje hrane in pijače udeležencev na javnih kulturnih prireditvah nista dovoljena.
– 19. člen: Uresničevanje verske svobode bo dovoljeno pod pogojem, da udeleženci izpolnjujejo pogoj PCT, ob uporabi zaščitne maske in je med njimi zagotovljena medosebna razdalja vsaj 1,5 metra.
– 3. člen, alinea (5, 6 in 7): V trgovinah bo moralo biti za vsakega obiskovalca zagotovljenih najmanj 10 kvadratnih metrov površin. Prodajalne morajo imeti na vidnem mestu ob vhodu v prodajalno objavljeno obvestilo o največjem dopustnem številu prisotnih obiskovalcev.
Pri oskrbi na bencinskih servisih veljajo omejitve le v primeru oskrbe v zaprtih prostorih bencinskega servisa.
DODATNO POJASNILO V ZVEZI S KVADRATURO IN PCT GLEDE VRSTE PRODAJALNE
– 12. člen: Starostna meja za tiste, ki morajo izpolnjevati pogoj PCT, se je s 15 let znižala na 12 let.
Minister za zdravje Janez Poklukar je potrdil omenjeno samotestiranje šolarjev (izjema so cepljeni). Vsakomur bo pripadalo 15 testov na mesec, testiranje na šolah pa začne veljati od 15. novembra dalje. Vsi drugi ukrepi bodo začeli veljati v ponedeljek, 8. novembra.
– Z Uredbo o določitvi najvišjih cen zdravstvenih storitev hitrega antigenskega testiranja in najvišjih cen hitrih antigenskih testov za samotestiranje (UL RS, št. 174/2021) je določena je najvišja cena hitrih antigenskih testov.
Najvišja cena zdravstvene storitve hitrega antigenskega testiranja znaša 7 eurov na storitev, ki vključuje izvedbo testa, vnos v Centralni register podatkov o pacientih, izpis EU digitalnega COVID potrdila in vse morebitne ostale stroške.
Najvišja cena hitrih antigenskih testov za samotestiranje, ki so na seznamu testov za samotestiranje, za katere proračun Republike Slovenije zagotavlja povračilo stroškov, znaša 2,5 eura na test brez davka na dodano vrednost.
Vlada RS je objavila tudi, da je bil sprejet sklep o opravljanju dela na domu, ki velja za državno upravo in nalaga predstojnikom organov državne uprave, da na podlagi Zakona o delovnih razmerjih v najkrajšem možnem času javnim uslužbencem v ministrstvih, organih v njihovi sestavi, vladnih službah in upravnih enotah do preklica odredijo delo od doma, in sicer na delovnih mestih oziroma pri opravljanju nalog, kjer to omogočajo delovni proces, narava in vrsta nalog ter kje je zagotovljena informacijska tehnologija. Vlada RS je pozvala vse preostale delodajalce, da z namenom zajezitve in preprečevanja širjenja SARS-CoV-2, kjer to omogočajo delovni proces, narava in vrsta nalog, organizirajo delo na način, da se le-to opravlja na domu.
Posebnih ukrepov in zaprtja gospodarstva ne uvajajo. Je pa odgovorno sprejeti poziv MGRT k doslednemu spoštovanju ukrepov PCT.