Državni zbor je včeraj, 7. 7. 2021, sprejel Zakon o interventnih ukrepih za pomoč gospodarstvu in turizmu pri omilitvi posledic epidemije Covid-19 (ZIUPGT). Zakon mora potrditi še Državni svet, pričakujemo, da bo sprejet in objavljen v Uradnem listu prihodnji teden. Veljati bo pričel naslednji dan po objavi.
Interventni zakon za gospodarstvo in turizem žal ne vsebuje podaljšanja ukrepov čakanja na delo in temeljnega dohodka za samozaposlene, povračila nadomestil za višjo silo in karanteno delavcev in samostojnih podjetnikov, enkratnega dodatka za vse prizadete panoge (kritje izpada prihodkov), ukrepa nekritih fiksnih stroškov, podaljšanja moratorijev kreditov, subvencioniranja regresa za vse dejavnosti, prav tako pa še vedno velja, da bodo podjetja morala vračati prejeto pomoč države.
Delodajalci bodo lahko, skladno z interventnim zakonom, delavcem, katerim ne morejo zagotoviti dela, odredili skrajšani delovni čas, ne pa tudi čakanja na delo. Strošek delodajalcev bo zato bistveno višji, kljub dejstvu, da je obseg poslovanja nižji, da je malo gospodarstvo v krču in da še vedno obstajajo določene omejitve pri poslovanju (gostinstvo, avtobusni prevozniki, ki so vezani na gostinstvo in turizem).
Interventni zakon ne določa niti enkratnega dodatka za izpad dohodka v gostinstvu in turizmu, kljub dejstvu, da je bil obljubljen v fazi sprejemanja zakona, prav tako ne podaljšanja moratorija kreditov. Gostinci še vedno vztrajajo, naj se uvede znižana stopnja DDV za storitve gostinstva in turizma, in sicer najmanj do konca leta 2022, ves čas smo se zavzemali tudi za to, da podjetjem ne bi bilo treba vračati državne pomoči, kar v zakon tudi ni zajeto.