Glede na to, da se z Odlokom o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki je objavljen v Uradnem listu 20/21, (str. 1245), v prihodnjem tednu sprošča veliko dejavnosti, ki so pa v večini pogojene s testiranjem zaposlenih, v pomoč pri ustreznem ravnanju navajamo informacije v pomoč.
(1) Testiranje je obvezno za zaposlene pri izvajanju naslednjih dejavnosti:
- opravljanje trgovinske dejavnosti, kot jo ureja zakon, ki ureja trgovino,
- druge servisne delavnice s površino do 400 m2 ter storitve izdelave, vzdrževanja in montaže,
- storitve nepremičninskega posredovanja,
- storitve higienske nege (kot na primer storitve frizerskih salonov, kozmetične dejavnosti, pedikura, manikura, dejavnosti salonov za nego telesa),
- storitve strokovnega oziroma poslovnega izobraževanja in usposabljanja do 10 oseb (kot na primer inštrukcije, jezikovne šole, strokovne delavnice),
- storitve salonov za nego živali.
(2) Ponujanje in prodajanje blaga in storitev iz prejšnjega odstavka potrošnikom je dovoljeno le pod pogojem, da zaposleni, ki izvajajo ponujanje in prodajanje blaga in storitev iz prejšnjega odstavka, enkrat tedensko izvedejo testiranje na virus SARS-CoV-2 s hitrimi antigenskimi testi (v nadaljnjem besedilu: test HAGT) ali z metodo verižne reakcije s polimerazo (v nadaljnjem besedilu: test PCR), pri čemer lahko ponujanje in prodajanje blaga in storitev iz prejšnjega odstavka opravljajo le zaposleni, ki imajo negativni rezultat testa.
Tedenska testiranja pomenijo, da mora biti zaposlen testiran vsaj enkrat v roku tedna dni – ni pa nujno, da vsi zaposleni opravljajo testiranje na isti dan. Glede datumov je odlok jasen, teste je potrebno imeti pred odpiranjem za vse tiste, ki so bili do sedaj zaprti in po novem odloku lahko začnejo delati. Tisti, ki so že sedaj delali in po novem morajo dati zaposlene na test, jim pogoj tedenskega testiranja začne veljati od 12. februarja 2021 naprej.
Množično testiranje na koronavirus s hitrimi antigenskimi testi poteka po različnih krajih po vsej Sloveniji vse informacije, kje in kdaj najdete na tej povezavi https://www.gov.si/teme/koronavirus-sars-cov-2/testiranje-na-okuzbo/.
Hitre teste lahko izvajajo tisti izvajalci zdravstvene dejavnosti, ki jim je MZ izdalo sklep – na povezavi:
Stroški testiranja:
Za organizacijo testiranja in za plačilo testiranja mora poskrbeti podjetje samo. Je pa bilo od pristojnih zagotovljeno, da bo testiranje pokrito ali sofinancirano iz strani države. V PKP7 je že bil tak ukrep (pa testiranje ni bilo obvezno), zato bo OZS naredili vse, da bo ta obljuba (pokritje teh stroškov iz strani države) tudi realizirana (najkasneje v okviru PKP9, ki je v fazi priprave).
V katerih primerih testiranje posameznikov ni potrebno?
Na predlog OZS, so v odloku podobno, kot velja za zaposlene v vzgoji in izobraževanju, dodali tudi izjeme, v katerih primerih tedensko testiranje ni potrebno. In sicer velja od 15.2. če:
- predloži negativni rezultat testa na virus SARS-CoV-2 s testom PCR ali testom HAG, ki ni starejši od 24 ur,
- ima potrdilo o cepljenju zoper COVID-19, s katerim dokazuje, da je od prejema drugega odmerka cepiva proizvajalca Biontech/Pfizer preteklo najmanj 7, MODERNA 14 in AstraZeneca 21 dni,
- ima potrdilo o pozitivnem rezultatu testa PCR ali testa HAGT, ki je starejši od 21 dni, vendar ni starejši od šest mesecev, ali
- ima potrdilo zdravnika, da je prebolela COVID-19 in od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev.
Potrdila o testiranju iz prejšnjega odstavka se upoštevajo, če so bila izdana v državah članicah Evropske unije oziroma državah članicah schengenskega območja ali pri organizacijah oziroma pri posameznikih v tretjih državah, ki jih Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (v nadaljnjem besedilu: NLZOH) prepoznata kot ustrezne in so objavljeni na spletni strani NLZOH.
Podrobna navodila o tem, kako se pridobi potrdilo, pričakujemo od pristojnih v naslednjem tednu!