V Uradnem listu Republike Slovenije je bila objavljena nova višina minimalne plače, ki od 1. januarja 2022 zanaša bruto 1.074,43 € (dvig za 4,9 %).
Naj spomnimo, minimalna plača je najnižje izplačilo za polni delovni čas, v katerega se ne vštevajo vsi dodatki, določeni z zakoni in drugimi predpisi ter s kolektivnimi pogodbami, del plače za delovno uspešnost in plačilo za poslovno uspešnost, dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi.
Skladno z Zakonom o minimalni plači (ZMinP) se minimalna plača enkrat letno uskladi najmanj z rastjo cen življenjskih potrebščin in velja za plačilo dela, opravljenega od 1. januarja tekočega leta dalje.
Kakšen je vpliv, poglejte v prispevku tu.
Z novim letom samostojne podjetnike najverjetneje čakajo višji prispevki. Izračun minimalnih prispevkov je namreč odvisen od višine povprečne plače v preteklem letu. Koliko je ta znašala, bo statistični urad objavil šele 15. februarja. A po do zdaj znanih podatkih o rasti plač v letošnjem letu je pričakovati, da bo povprečna plača precej višja, kot je bila lani, ko je znašala 1856,20 evra. Osnova za izračun minimalnih prispevkov samozaposlenih je namreč 60 odstotkov povprečne plače v preteklem letu. V tem letu so tako samozaposleni morali plačevati najmanj 425,43 evra prispevkov. Okoli 25 evrov več kot leto poprej.
Z novim letom pa naj bi se prispevki ponovno zvišali. Če bo povprečna plača v letošnjem letu narasla na 2000 evrov, kar je dokaj realno predvidevanje, bodo minimalni prispevki samozaposlenih z novim letom višji za 32,97 evra na mesec oziroma 395,64 evra na leto. Mesečno bi tako znašali 458,4 evra.
Dvigu minimalne plače pa bo sledil tudi dvig najnižje bruto urne postavke za opravljeno začasno in občasno delo dijakov in študentov (delo preko študentskih serivsov), ki bo po novem 6,17 € bruto.